Magia miejsca czyli genius loci

Każde miejsce ma swego "ducha" i swój klimat. Zadaniem fotografa jest uchwycenie tych trudnych do zdefiniowania cech i oddanie charakteru danego miejsca w atrakcyjny wizualnie sposób. Fotografowanie miejsc jest bardzo specyficzna fotografią, wymagającą cierpliwości i namysłu. Fotografię obiektu architektonicznego najlepiej wykonywać wieczorem lub wcześnie rano, kiedy światło jest delikatne i ma piękną barwę. Również wnętrza inaczej wyglądają, kiedy wpada do nich dzienne światło, a inaczej, kiedy oświetlenie jest sztuczne. Największym wyzwaniem jest sporządzenie wizytówki miejsca. Jest to zazwyczaj projekt, który wymaga dłuższego czasu i innego, narracyjnego sposobu myślenia. Seria fotografii ma być bowiem opowieścią o przestrzeni i zamieszkujących ją ludziach. Moja oferta obejmuje zarówno fotografię architektury, jak i większe projekty dotyczące miejsc o różnej rozciągłości od dzielnic począwszy, na całych regionach skończywszy. 

Fotografia architektury / fotografia wnętrz

Fotografia architektury obejmuje zarówno zewnętrzną bryłę budynku, jak i jego wnętrza, czasami również szerszy kontekst urbanistyczny. Ten typ fotografii potrzebny jest deweloperom, pośrednikom nieruchomości, właścicielom biznesów gastronomicznych takich jak restauracje czy kafeterie, lokali do wynajęcia na wesela, przyjęcia, bale, konferencje, a także dla każdej osobie, która stara się sprzedać lub wynająć nieruchomość i chce, aby zamieszczone w internecie zdjęcia wyglądały atrakcyjnie i zachęcały potencjalnego klienta do obejrzenia lokalu. Zdjęcia zrobione przez profesjonalnego, doświadczonego fotografa, dysponującego odpowiednim sprzętem i umiejętnościami, zawsze będą wyglądać dużo lepiej, od tych zrobionych telefonem komórkowym czy amatorskim kompaktem. Fotografia architektury obejmuje:

 • Bryłę budynku oraz jej charakterystycznych elementów architektonicznych
 • Kontekst urbanistyczny - ulice, chodniki i innych elementy układu urbanistycznego, jakie znajdują się w pobliżu
 • Przyległości - ogrody, parki, łąki, pola, grille, altany będące częścią nieruchomości
 • Wnętrza i ich charakterystyczne detale 
 • Widoki z okien (szczególnie ważne w przypadku nieruchomości ulokowanych w atrakcyjnych turystycznie miejscach) 
 • Postprodukcję w programach graficznych podkreślającą atrakcyjność sfotografowanych miejsc

Wizytówki miejsc i całych dzielnic / miejscowości / regionów

Wizytówka ma charakteryzować dane miejsce, snuć narrację o czasie, przestrzeni i związanych z nimi ludziach. Pokazywać piękno architektury, krajobrazu, walory przyrodnicze i turystyczne, lokalne tradycje, rzemiosła, zawody, działalność kulturową i biznesową. Zachęcać do odwiedzin i skorzystania z usług. Wizytówka miejsca to: 

 • Narracja o miejscu za pomocą obrazu - wymaga odpowiedniego przygotowania i wyobraźni
 • Fotografia architektury, układu urbanistycznego, ciekawych wnętrz, zabytków, instytucji
 • Fotografia przyrodniczo-krajobrazowa w kontekście danego miejsca
 • Fotografia reportażowa - zdjęcia z oryginalnych świąt, obrządków, tradycji
 • Fotografia biznesowa - ukazująca rzemiosło, usługi i biznes związane z konkretnym miejscem
 • Fotografia portretowa - ukazująca charakterystycznych przedstawicieli danej społeczności 

Cennik

Cena za wykonanie i obrobienie zdjęć budynków i ich wnętrz waha się w zależności od wielkości budynku/lokalu. Małe mieszkania na sprzedaż lub pod wynajem to koszt około 200 zł, cena rośnie w zależności od ilości pomieszczeń i innych elementów, które klient chce sfotografować. Podobnie rzecz się ma w przypadku lokali biznesowych, biur, sklepów - cena zależy od ilości pomieszczeń, ich metrażu, detali. Małe biuro to koszt 200 zł, a np. sfotografowanie wielkiego domu weselnego może kosztować nawet do 1000 zł, w zależności od wymagań klienta. Cena jest ustalana indywidualnie, na podstawie rozmowy z klientem w miejscu, które ma zostać sfotografowane. 

Inną zupełnie kategorią są wizytówki miejsc. W tym przypadku cena zawsze uzgadniana jest indywidualnie. Są to zazwyczaj bardzo czasochłonne projekty, zatem ich koszt jest uzależniony od stopnia komplikacji i wielkości danego miejsca. 

Joomla templates by Joomlashine